wtorek, 13 grudnia 2016

13. grudnia - dzień świętej Łucji



Wyjątkowo jasny dzień :)

W kalendarzu juliańskim 13. grudnia był uznawany za najdłuższą noc w roku.  Na ten dzień przypada też według kalendarza katolickiego  męczeńska śmierć świętej Łucji. 

Święta Łucja z Syrakuz na Sycylii, żyła w latach 280 -300 i wokół jej żywota narosło wiele legend o cudownym wyzdrowieniu jej matki, czy też o oskarżeniu dziewczyny o bycie chrześcijanką. Pamiętajmy, że żyła w czasach, gdy chrześcijaństwo nie ugruntowało się jeszcze na dobre na południu Europy. Jedyne, co faktycznie o niej wiadomo, to właśnie to, że umarła śmiercią męczeńską. Kiedy do Norwegii przyszło chrześcijaństwo, trzeba było jakoś zaakcentować ten dzień, a tradycje pogańskie wymieszały się z chrześcijańskimi.

Tak więc  Lucia, lub Lussia (Łucja) kojarzona była nie tylko ze światłem (z łaciny światło - lux, lucis) ale i z Lucyferem. Wierzono że trolle i inne podziemne stwory krążyły tego dnia od domu do domu i podpatrywały, czy wszystko jest gotowe do świąt Bożego Narodzenia. Jeśli nie, miały prawo urządzić nieprzygotowanym domownikom demolkę :) 
W zachodniej Szwecji przyjął się zwyczaj świętowania tego dnia uroczystym śniadaniem. A serwowała je dama w bieli ze świecami na głowie!

Obraz Fritza von Dardela, źródło: Wikipedia


Dziś święto to obchodzi się w Norwegii głównie w szkołach i przedszkolach, ewentualnie w miejscach publicznych typu domy dziennego pobytu. Każda dziewczynka chce być Łucją. Dzieci ubrane na biało idą w orszaku za tą wybraną Łucją i śpiewają taką piosenkę:





Piosenka opowiada o mroku, który panuje wszędzie i na dworze i w domach. Wszyscy tęsknią za światłem i wyczekują momentu, gdy dnia zacznie przybywać. Symbolem tego dnia jest święta Łucja z koroną ze świec na głowie i cała w bieli. Ja widziałam dziś małą dziewczynkę przebraną za świętą Łucję, a było to w markecie. Dziecko było w wieku przedszkolnym, miało koronę ze świec, oczywiście na baterię. Za nią szły inne przedszkolaki ubrane tak, jak u nas na komunię i śpiewały tą własnie piosenkę. Okrążyły tak wnętrze i na korytarzu przebrały się znów we własne ubrania i wróciły do przedszkola.


Źródło:
https://no.wikipedia.org/wiki/Luciadagen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz